Aktualizacja z dnia 05.06.2019: 31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

with Brak komentarzy

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowa Organizacja Zdrowia corocznie i nieprzerwanie od 1987 roku w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu nagłaśnia problem szkodliwości palenia tytoniu, występowania wczesnych i późnych skutków uzależnienia od nikotyny, podaje dane statystyczne zachorowań na choroby odtytoniowe, śmiertelności z powodu chorób nowotworowych nikotynozależnych.

 

Tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu zaproponowanym w 2019 r.przez Światową Organizację Zdrowia jest

„tytoń a zdrowe płuca”

i ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca – od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.

Źródło: WHO

Pobierz Plakat

 

Pracownicy oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Szczecinie w ramach akcji Światowy Dzień bez Tytoniu 2019 przeprowadzili 8 prelekcji dla uczniów klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 28 w Szczecinie.

W trakcie zajęć zapoznano uczniów ze zdrowotnymi, ekonomicznymi oraz estetycznymi skutkami używania wyrobów tytoniowych. Przedstawiono skład chemiczny dymu tytoniowego oraz poinformowano słuchaczy o szkodliwości oparów wydobywających się papierosów elektronicznych. Wytłumaczono również uczniom różnice między czynnym, a biernym paleniem. Poruszono również kwestię prawną związaną z zakazem używania wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych w miejscach publicznych oraz z zakazem reklamy, a także uświadomienie o sankcjach prawnych wynikających za złamanie tych zakazów.

Podsumowanie zajęć stanowił QUIZ sprawdzający wiedzę uczniów z przeprowadzonych prelekcji, w którym za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał fiszki edukacyjne o tematyce profilaktyki używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Łącznie w zajęciach udział wzięło 178 uczniów.