BIP GOV
BIP Wiadomości :: Komunikaty Komunikat Głównego ..E. coli O104 (STEC)
Lista artykułów

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 07.06.2011 r. (stan na dzień 6.06.2011 r.) w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ognisk zachorowań wywołanych przez werotoksyczną E. coli O104 (STEC)

 1. Od połowy maja w Niemczech (przede wszystkim w landach północnych i zachodnich – Hamburg, Szlezwik-Holsztyn, Dolna Saksonia, Północna Nadrenia-Westfalia, Meklemburgia-Pomorze) notuje się wzrost zachorowań wywołanych  werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC. Zachorowania dotyczą przede wszystkim osób mieszkających lub w ostatnim czasie przebywających w północnych Niemczech, ale zachorowania są odnotowywane również na obszarze całych Niemiec.

Liczba przypadków HUS i EHEC oraz zgonów zarejestrowana w Niemczech (stan na dzień 6.06.11 r.)

 • Liczba przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego HUS (zgonów) - 630 (15)
 • Liczba zakażeń jelitowych EHEC (zgonów) -  1601 (6)

Zachorowania notuje się również w innych krajach Unii Europejskiej wśród osób, które w ostatnim czasie podróżowały do Niemiec lub u których wystąpiło zakażenie wtórne poprzez kontakt z osobami zakażonymi, które przebywały wcześniej w Niemczech.

Objawy chorobowe obejmują biegunkę, bóle brzucha, częste wymioty a w znacznej części przypadków (w ok. 1/3) dochodzi do rozwinięcia zespołu hemolityczno-mocznicowego. Większość przypadków zachorowań dotyczy osób dorosłych, z których dwie trzecie to kobiety. 

Dochodzenie epidemiologiczne wskazało na związek występowania zachorowań ze spożyciem skażonych surowych warzyw, ale jak dotąd nie udało się ustalić źródła zakażenia. Liczba przypadków HUS i EHEC oraz zgonów zarejestrowana w państwach członkowskich UE (stan na dzień 6.06.11 r.)

Państwa członkowskie UE, które zgłosiły przypadki zachorowań Liczba przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego HUS (zgonów) Liczba EHEC ( STEC) (zgonów)
Austria
Czechy
Dania
Finlandia
Francja
Holandia
Norwegia
Polska
Hiszpania
Szwecja
Wielka Brytani
0 (0)
0 (0)
7 (0)
0 (0)
0 (0)
4 (0)
0 (0)
1 (0)
1 (0)
15 (1)
3 (0
2 (0)
1 (0)
11 (0)
1 (0)
1 (0)
4 (0)
1 (0)
0 (0)
0 (0)
32 (0)
8 (0)
Razem 31 (1) 60 (0)
 1. Na terenie Polski zarejestrowano do dnia 06.06.11 r. pojedyncze przypadki oraz podejrzenia przypadków zachorowań (zarówno biegunka jak i zespół hemolityczno-mocznicowy) w wyniku zawleczenia choroby z Niemiec. Zanotowano również jeden przypadek podejrzenia zakażenia wtórnego w środowisku domowym – wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego u dziecka, które miało kontakt z chorym z biegunką, który powrócił z Niemiec. 
 2. Informacja w sprawie badań w kierunku werotoksycznych pałeczek Escherichia coli O104 (EHEC/VTEC/STEC) dostępna jest na stronie internetowej NIZP-PZH pod tym adresem: http://www.pzh.gov.pl/page/fileadmin/user_upload/aktualnosci/e_coli.pdf
 3. Główny Inspektor Sanitarny przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw, które będą spożywane na surowo. Przed poddaniem ich myciu powinny być namoczone, a następnie każda ich część powinna być dokładnie i wielokrotnego umyta. Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania z żywnością wskazuje wydana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ulotka informacyjna  „Pięć   kroków do bezpieczniejszej żywności” zamieszczona na stronie internetowej GIS oraz WHO. Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia człowiek-człowiek drogą pokarmową, zwłaszcza między  osobami mającymi ze sobą bliski kontakt, szczególnie w środowisku domowym, istotne jest również zachowanie zasad higieny osobistej.
 4. Przed podróżowaniem do Niemiec należy zapoznać się z zamieszczonymi na stronie internetowej GIS informacjami dla osób podróżujących i przyjeżdżających z Niemiec  w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ognisk zachorowań wywołanych E. coli O104 (STEC)
 5. Informacja dla lekarzy w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ogniska zachorowań wywołanych E. coli (STEC) dostępna jest tutaj.

Więcej informacji (dostępne w języku angielskim lub niemieckim):

Opracowano na podstawie materiałów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z dnia 06 czerwca 2011 r

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 1954
 • Data opublikowania : 2011-06-08 14:27:27
 • Data ostatniej modyfikacji : 2011-06-17 10:56:53
 • Informację wprowadził : Szewczyk Marcin
 • Odpowiedzialny za treść : GIS Jan Bondar
 • Podmiot udostępniający informację : GIS

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.