BIP GOV
BIP Oddział Oświat.. / konferencje Relacja z konferenc.. nie było za późno?

Relacja z konferencji: Profilaktyka próchnicy - kiedy rozpocząć, by nie było za późno?

23 listopada 2017 r. w godz. 10.00-14.30 w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się Wojewódzka Konferencja „Profilaktyka próchnicy- kiedy rozpocząć, by nie było za późno?” zorganizowana w ramach Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy”. Celem spotkania było znalezienie potwierdzenia dla planów powiększenia adresatów programu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o dzieci w wieku żłobkowym, tj. 0-3 letnich, gdyż dotychczas program skierowany był do dzieci w przedszkolach (4-5 lat).

Przebieg konferencji:

 • Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie- Pani dr n. med. Małgorzata Domagała- Dobrzycka- otwarcie konferencji, powitanie wszystkich przybyłych gości i prelegentów oraz przedstawienie głównego celu spotkania.
  Gościem honorowym konferencji była Pani Magdalena Zarębska –Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie.
 • Pani dr hab. n. med. Halina Ey- Chmielewska- Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Szczecinie- definicje z zakresu stomatologii, historia polskiego sektora opieki zdrowotnej oraz świadczenia stomatologiczne gwarantowane przez NFZ dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, postawienie pytania: „Kto i kiedy powinien rozpocząć, profilaktykę próchnicy, by nie było za późno?”.
 • Pani dr hab. n. med. Elżbieta Baryła- Pankiewicz, neonatolog i pracownik Kliniki Neonatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego- „Zdrowie matki a wcześniactwo z uwzględnieniem higieny jamy ustnej”- związek pomiędzy higieną jamy ustnej przyszłej mamy a zdrowiem jej nienarodzonego dziecka.
 • Renata Stołecka, p.o. Kierownika OZiPZ WSSE w Szczecinie- podsumowanie realizacji programu „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy” w latach: 2014/2015, 2015/2016 i 2016/2017.
 • Monika Żyłka, młodszy asystent OZiPZ WSSE w Szczecinie - zaplanowane zmiany na rok szkolny 2017/2018: rozszerzenie grupy adresatów o dzieci uczęszczające w żłobkach, ich rodziców, przyszłych rodziców, kobiety w ciąży oraz dystrybucja powstających materiałów edukacyjno-informacyjnych.
 • lek. dent. Magdalena Szewczyk z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Szczecinie - „Edukacja rodziców dzieci 0-3 letnich, w placówkach wyrażających chęć udziału w programie „Zdrowe zęby mamy-  marchewkę zajadamy” - metody oddziaływań na rodziców, którzy są odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci, ale często nieświadomi zagrożeń płynących z niedostatecznej higieny jamy ustnej;  rekomendowane terminy wizyt u stomatologa dzieci w wieku 0-3 lata.
 • Dr n. med. Anna Jarząbek, Zakład Stomatologii Dziecięcej PUM-  „Edukacja dzieci w wieku 4-5 lat, realizujących lub przystępujących do programu „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy”- etiologia próchnicy, dane epidemiologiczne wśród dzieci, skuteczne metody profilaktyki próchnicy wśród dzieci, niedopuszczenie do powstania choroby, zahamowanie jej rozwoju, zmniejszenie ryzyka komplikacji i powikłań w wyniku powstałej choroby, leczenie zębów mlecznych, dobór odpowiednich środków potrzebnych do higieny jamy ustnej.
 • Pani dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, Prezydent Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych- „Kształtowanie nowych postaw w promowaniu zdrowia jamy ustnej opartych na wiedzy i doświadczeniach” - skuteczne metody edukacji prozdrowotnej wśród dzieci w zakresie zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy, porównanie powszechnych metod w Polsce i za granicą, źródła wiedzy merytorycznej na ten temat.

Spośród słuchaczy należy wymienić powiatowych koordynatorów programu z Powiatowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych w woj. zachodniopomorskim, dyrektorów szkół, żłobków i przedszkoli, nauczycieli i opiekunów z tych placówek.

Treści wszystkich wspomnianych wystąpień potwierdziły słuszność zamierzeń objęcia programem także dzieci uczęszczające do żłobków, gdyż zaproszeni stomatologowie wielokrotnie wspominali, że to właśnie pomiędzy 1. a 2. rokiem  życia dziecka pojawiają się pierwsze ubytki próchnicowe.

Informacja zapowiadająca konferencję została zamieszczona na stronie internetowej BIP WSSE w Szczecinie, na stronie internetowej ZOW NFZ w Szczecinie oraz przez portal infoDENT24.pl, natomiast relację po konferencji umieściły na swojej stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie
http://www.kuratorium.szczecin.pl/index.php/konferencje-i-uroczystosci/3037-konferencja-wojewodzka-profilaktyka-prochnicy-kiedy-rozpoczac-by-nie-bylo-za-pozno-z-udzialem-zachodniopomorskiego-kuratora-oswiaty-pani-magdaleny-zarebskiej-kuleszy
oraz Radio Szczecin http://radioszczecin.pl/1,363097,zdrowe-zeby-mamy-marchewke-zajadamy.

     

     

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 2484
 • Data opublikowania : 2017-11-29 08:43:32
 • Data ostatniej modyfikacji : 2017-11-29 08:47:55
 • Ostatnia aktualizacja dokonana przez : Wierzchowski Mariusz
 • Informację wprowadził : Wierzchowski Mariusz
 • Odpowiedzialny za treść : Żyłka Monika
 • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.