BIP GOV
BIP Oddział Oświat..ia :: Konkursy Laureaci finału II .. Form Artystycznych
Lista artykułów

Laureaci finału II Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych

20 i 21 marca 2018 roku, z okazji pierwszych dni wiosny i dnia wagarowicza na sali teatralnej Teatru „Kana” w Szczecinie, odbył się  II finał Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych. Przegląd zorganizowany został w ramach podsumowania realizowanego od trzech lat  przez Wojewódzką Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Szczecinie  oraz Policję zachodniopomorską  wspólnego programu profilaktycznego pod nazwą „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Zaprezentowały się zespoły teatralne reprezentujące placówki oświatowe z województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiono różne formy artystyczne, od tańca poprzez pantomimę, śpiew, performance, aż do spektaklu teatralnego.

Od trzech lat Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Szczecinie współpracując z Policją zachodniopomorską realizuje wspólny program profilaktyczny pod nazwą „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”.

Jego ideą jest wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Celem programu jest nie tylko zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, lecz także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób. Przez ostatnie trzy lata, promotorzy zdrowia z powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych i Policja przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych, w trakcie których rozmawiano z młodzieżą szkolną na temat zagrożenia jakim są dopalacze, alkohol i narkotyki. Lekcje te były wzbogacone materiałami multimedialnymi i zakończyły się pozytywną oceną poruszanych treści przez ich uczestników.

Zajęcia edukacyjne zainspirowały organizatorów do tego aby zapytać młodzież jak postrzega te zagrożenia i jakie według nich mogą być ich źródła. Pytanie to zostało postawione w formie ogłoszonego konkursu.

Przegląd form artystycznych został ogłoszony w placówkach oświatowych województwa zachodniopomorskiego. Jego celem była promocja zdrowego stylu życia, bez substancji odurzających, podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, znajomość konsekwencji stosowania substancji szkodliwych ale przede wszystkim aktywizacja samych środowisk szkolnych w działania z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych.

Zadaniem uczestników przeglądu, było przygotowanie dwudziestominutowego występu w dowolnej formie artystycznej, która w sugestywny sposób prezentowała określone cele projektu. Konkurs został podzielony na trzy etapy: szkolny, powiatowy i wojewódzki.

W konsekwencji etapu powiatowego zostało wyłonionych szesnaście zespołów ocenianych na etapie wojewódzkim. Każdy reprezentował inny powiat. W sumie w przeglądzie wzięło udział 146 uczniów.

Młodzież, wraz ze swoimi opiekunami bardzo starannie zaprezentowała przygotowane treści. Sytuacje poruszane w ich spektaklach dotyczyły problemów wieku dorastania, braku komunikacji z rodzicami, poszukania autorytetów i radzenia sobie z silnym wpływem grupy rówieśników.

Czasami motywem przewodnim, niezbędnym do poruszenia treści dotyczących uzależnień były również konflikty w szkole,  w domu i brak możliwości poradzenia sobie z problemami wieku dorastania.

Występom towarzyszyła oryginalna muzyka, pokazy multimedialne, dopracowane stroje, choreografia, a także scenografia przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Wszystko po to aby w jak najciekawszy sposób pokazać swój własny punkt widzenia na problem dopalaczy i narkotyków wśród swoich rówieśników.  Każdy spektakl został oceniony przez jury w składzie którego byli przedstawiciele organizatorów, a także przedstawiciel Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie i Teatru ‘Krzyk” z Maszewa. Ocena nie była łatwa. Wszystkie występy miały w sobie cenne treści zarówno pod kątem artystycznym jak i merytorycznym. Jednak jak to bywa w tego typu przedsięwzięciach należało wybrać zwycięzcę. Laureatami wojewódzkiego przeglądu form artystycznych poświęconych przeciwdziałaniu uzależnieniom zostały następujące placówki oświatowe:

Laureaci:

 • III Miejsce - „Niemy Krzyk” Szkoła Podstawowa nr 2 w  Wałczu
 • II Miejsce - „Kurtyna w górę - cała prawda o dopalaczach” Szkoła Podstawowa w Świeminie
 • I Miejsce - „Warto żyć i sobą być” Szkoła Podstawowa nr 1 z Goleniowa

Wyróżnienia otrzymali uczniowie ze szkół:

 • SP nr 1  w Chojnie  - „Marzenia się spełniają”
 • SP nr 1 w Barlinku - „Carpe Diem”
 • SP w Karlinie - „XXXI wiek bez nałogów i uzależnień”

 

Do pobrania:

 

     

  

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 157
 • Data opublikowania : 2018-03-23 12:36:26
 • Data ostatniej modyfikacji : 2018-03-23 12:36:26
 • Informację wprowadził : Wierzchowski Mariusz
 • Odpowiedzialny za treść : Wawrowski Marcin
 • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.