BIP GOV
BIP Oddział Oświat.. / konferencje Relacja z konferenc..DUKACJA DLA ZDROWIA

Relacja z konferencji EDUKACJA DLA ZDROWIA

W dniu 18.04.2018 r. pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie uczestniczyli w konferencji „Edukacja dla zdrowia” zorganizowanej w ramach współpracy Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej podpisanej 17 stycznia br., na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym. Organizatorami konferencji byli Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Powitania uczestników dokonali wspólnie Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty.

W części pierwszej konferencji temat programów edukacyjnych realizowanych w szkołach przedstawiła dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka- specjalista zdrowia publicznego, Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie. Omówione zostały ogólnopolskie programy realizowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną:

  • „Trzymaj Formę!”- program dotyczący zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej,
  • „Bieg po zdrowie”- program profilaktyki antytytoniowej,
  • „ARS, czyli jak dbać o miłość”- program edukacyjny w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu oraz innych substancji psychoaktywnych,

Oraz jeden program wojewódzki:

  • „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”- Wojewódzki Program Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków.

Następnie wystąpiła pani Daniela Arciszewska  - starszy wizytator Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie, a także koordynator wojewódzki Szkół Promujących Zdrowie wraz z panią Małgorzatą Majewską -  nauczycielką przyrody i biologii w Zespole Szkół Sportowych  w Szczecinie - konsultantem ds. nauczania biologii i promocji zdrowia w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia  Nauczycieli w Szczecinie. Obie panie poruszyły temat „Upowszechnienia idei programu Szkoła Promująca Zdrowie”.

Upowszechnienie programu „Ruch i zdrowe żywienie” omówiła również pani Daniela Arciszewska. O Programie Rządowym „Bezpieczna  +”  mówiła pani Urszula Berlińska – Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Część druga konferencji rozpoczęła się wykładem pani Katarzyny Parszewskiej - st. wizytatora Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty  w Szczecinie -  „Promujemy zdrowy styl życia  - w kontekście przepisów prawa”.

O idei programu „Trzymaj Formę !”, czyli prawidłowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej mówiła pani Renata Stołecka – p.o. kierownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Omówione zostały najciekawsze z działań podejmowanych podczas realizacji programu, przebieg dotychczasowych edycji programu w woj. zachodniopomorskim.

Wytyczne dotyczące problemu „ciężkich tornistrów”  przedstawiła pani Anna Pielech-Gołąb - asystent Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Szczecinie.

Pani Małgorzata Matkowska – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Dąbrowskiego w Dębnie- opowiedziała o praktykach zastosowanych w szkole w odpowiedzi na problem przeciążonych tornistrów.

Konferencja odbyła się w auli I. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Szczecinie, w godz. 10.00-13.00.

     

  

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 133
  • Data opublikowania : 2018-04-23 08:57:49
  • Data ostatniej modyfikacji : 2018-04-23 08:57:49
  • Informację wprowadził : Wierzchowski Mariusz
  • Odpowiedzialny za treść : Żyłka Monika
  • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.