BIP GOV
BIP Oddział Oświat..:: Aktualności Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy

1 maja 2018 r. obchodzimy już po raz dwudziesty Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD). Jest to przedsięwzięcie Światowej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA), międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy.

Światowy Dzień Astmy organizowany jest od 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy obchodzony jest w blisko 100 państwach. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie społecznej uwagi na narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny jakim staje się astma na całym świecie.

Zgodnie z hasłem Światowego Dnia Astmy: „Nigdy nie jest za wcześnie, nigdy nie jest za późno- zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych”. Warto znać objawy tej podstępnej choroby by w porę zareagować.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Poprzez zapalenie rozumiemy zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie oraz utratę funkcji płuc. Właśnie utrata funkcji płuc oraz obrzęk dróg oddechowych są głównymi powodami wystąpienia objawów astmy. Objawia się ona nawracającymi epizodami świszczącego oddechu, dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej i kaszlem. Uciążliwe objawy astmy występują zwłaszcza w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. W wyniku zapalenia dochodzi do uwolnienia mediatorów, powodujących skurcz oskrzeli i nasilających wydzielanie śluzu.

Główne objawy występujące w astmie to:

 • duszność, głównie wydechowa,
 • suchy, napadowy kaszel,
 • świszczący oddech,
 • ściskanie i ból w klatce piersiowej.

Dolegliwości te występują głównie w nocy lub nad ranem. Przewlekły stan zapalny powoduje ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych, produkowany w nadmiarze śluz przez obrzękniętą błonę śluzową zalega w oskrzelach, a mięśnie gładkie oskrzeli kurczą się pod wpływem działania mediatorów zapalnych. Z czasem dochodzi do przebudowy dróg oddechowych, co prowadzi do nieodwracalności wielu zmian.

Napady astmy mogą być wywołane przez:

 • alergeny (roztocze, pyłki, zarodniki grzybów);
 • wirusowe zakażenia dróg oddechowych;
 • czynniki drażniące (dym tytoniowy, zanieczyszczenia, zapachy);
 • czynniki fizyczne (zimne powietrze, wysiłek, hiperwentylacja, zmiany pogody);
 • leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne);
 • czynniki emocjonalne (stres);
 • czynniki hormonalne (cykl miesięczny, ciąża, choroby tarczycy).

Występowanie astmy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) astma to problem ponad 235 mln osób na całym świecie. Znaczącą grupę chorych stanowią dzieci.

W Polsce na astmę choruje ok. 4 milionów osób. Według badania ECAP w 2007 roku na astmę chorowało w Polsce ok. 11 % dzieci w wieku 6 – 14 lat i około 9 % populacji dorosłych. Choroba stwarza znaczne obciążenie dla pacjentów, ich rodzin oraz społeczeństwa, tymczasem jest wciąż niedostatecznie diagnozowana i często pozostaje nieleczona, również w naszym kraju, choć postęp medycyny ułatwia dziś jej pełną kontrolę.

Diagnoza astmy

By postawić właściwą diagnozę, lekarz na początku przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta szczegółowo o objawy, spożywane leki, dokładnie osłucha plecy, co pozwoli na stuprocentowe stwierdzenie, bądź odrzucenie choroby.

Przy badaniu lekarz może usłyszeć charakterystyczne świsty w czasie wydechu (przedłużonego), ponieważ w drogach oddechowych zalega wydzielina. Ponadto, w celu postawienia dokładnej diagnozy, konieczne jest również wykonanie dodatkowych badań, stosowanych przy astmie.

Są to m.in:

 • spirometria, podczas której mierzy się objętość i pojemność płuc. Polega na pomiarze ilości wdychanego i wydychanego powietrza oraz szybkości jego przepływu w drogach oddechowych. Jednak nie jest to ostateczny czynnik decydujący o zatwierdzeniu choroby, ponieważ większość chorych ma prawidłowy wynik.
 • próbka rozkurczowa, która sprawdza czy oskrzela reagują na podany lek w odpowiedni sposób.

Leczenie astmy

W zależności od rodzaju astmy, istnieją różne sposoby jej leczenia. Może to być:

 • wysiłek fizyczny, który jest bardzo potrzebny w zdrowym stylu życia i nie może być unikany,
 • leczenie farmakologiczne: chory musi przede wszystkim zrozumieć różnicę pomiędzy lekami, które kontrolują chorobę, a lekami stosowanymi doraźnie.

Pierwszą grupę leków stosuje się regularnie, bez względu na to, czy obecne są objawy astmy, czy też nie. Zazwyczaj efekt oraz działanie nie następuje natychmiast, tylko po paru tygodniach.

Drugą grupę leków stanowią przyjmowane w celu zmniejszenia nasilenia obecnych już objawów. Nie leczą choroby, tylko zmniejszają jej nieprzyjemne skutki. W tym wypadku zazwyczaj stosuje się różnorakie inhalatory. Trzeba jednak pamiętać, że brak napadów duszności i kaszlu nie jest wskazaniem do zaprzestania ich stosowania.

Za najskuteczniejsze obecnie leki przeciwzapalne w kontroli astmy uznaje się wziewne glikokortykosteroidy (GKS). Zalecane są jako leki pierwszego rzutu, bowiem badania dowodzą, że GKS poprawiają czynność płuc i zmniejszają wrażliwość układu oddechowego, redukują stan zapalny zapobiegając zaostrzeniom astmy lub znacznie osłabiając napady. Tym samym mają jednoznacznie korzystny wpływ na jakość życia pacjentów.

Istnieją różne techniki podawania leków wziewnych, czyli aerozoloterapii. Stały postęp w tej dziedzinie umożliwia dziś leczenie inhalacyjne nawet u niemowląt. Nowoczesne leki wziewne ułatwiają też terapię, ograniczając ją nawet do tylko jednej dawki dziennie. Istotne jest jednak, by lekarz lub odpowiednio przygotowana pielęgniarka nauczyli pacjenta prawidłowo aplikować lek wziewny. Konieczna jest bowiem pewność, że chory przyjmuje właściwą dawkę, ustaloną na optymalnym, czyli najmniejszym skutecznym poziomie.

 

Źródła:
http://ginasthma.org/
https://www.pta.med.pl/
https://www.punktzdrowia.pl/
http://astmatycy.org.pl/
http://www.astma-alergia-pochp.pl/

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 176
 • Data opublikowania : 2018-04-27 14:01:53
 • Data ostatniej modyfikacji : 2018-04-27 14:01:53
 • Informację wprowadził : Wierzchowski Mariusz
 • Odpowiedzialny za treść : Żyłka Monika
 • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.