BIP GOV
BIP Oddział Oświat..ia :: Konkursy Rozstrzygnięcie kon..ki dbają o mleczaki
Lista artykułów

Rozstrzygnięcie konkursu - Dzieciaki dbają o mleczaki

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Filmowego „Dzieciaki dbają o mleczaki

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie pragnie poinformować o rozstrzygnięciu Wojewódzkiego Konkursu  pod hasłem „Dzieciaki dbają o mleczaki” zorganizowanym w ramach Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy”.

Ideą Konkursu miało być przedstawienie w formie kreatywnej, sposobów dbałości dziecka o zdrowie jego ząbków, znajomości zasad profilaktyki próchnicy (zabiegi higieniczne, odpowiednia dieta, wizyty u stomatologa). Konkurs miał także na celu zaangażowanie rodziców w utrwalaniu pozytywnych nawyków prozdrowotnych oraz zwiększenie roli zarówno dzieci  i ich rodziców w kształtowaniu zdrowia jamy ustnej.

Formą wykorzystywaną w konkursie był film krótkometrażowy, przedstawiający dziecko- jako głównego bohatera – w sytuacjach sprzyjających zdrowiu jego ząbków.

Uczestnikami konkursu mogły być dzieci uczęszczające do placówek realizujących Program „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy”- dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym (2-7 lat) oraz ich rodzice/opiekunowie.

Rozstrzygnięcie konkursu

Do Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie wpłynęło 16 zgłoszeń z terenu całego województwa, jedna z prac nie została poddana ocenie z powodu rezygnacji jej autorów z uczestnictwa w konkursie.

Po weryfikacji wszystkich 15 prac pod względem formalnym (tj. data wysyłki, czas trwania filmu), treści prozdrowotnych oraz pomysłowości i kreatywności, KOMISJA KONKURSOWA wyłoniła 5 laureatów konkursu:

I.   Miejsce:
Mateusz Hartleb
, 6 lat - Przedszkole nr 12 w Koszalinie


 

 

Opis: „Mateusz myje zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W trakcie dnia pije dużo wody zamiast słodkich napojów. Zamiennikami słodyczy są owoce. Systematycznie chodzimy do dentysty na kontrolę. Wieczorne mycie zębów dzielimy na dwa etapy, najpierw ząbki myje Mateusz, a następnie rodzic.”

 

II.  Miejsceex aequo :

1.      Kaja Marcinkowska, 4 lata - Przedszkole Miejskie im. Kubusia Puchatka w Karlinie

2.      Hanna Klimczaki Aleksander Szemiel, 4 laka – Przedszkole w Drawsku Pomorskim, tytuł filmu „Piękny Uśmiech


Opis:

„ Bohaterami filmu pt. „Piękny uśmiech” jest cioteczne rodzeństwo Hania i Olek. Dzieci są 4-latkami uczęszczającymi do Przedszkola w Drawsku Pomorskim. Realizując program „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy” uczą się codziennej higieny jamy ustnej oraz uczestniczą w zajęciach dotyczących profilaktyki jamy ustnej.

W filmie Hania i Olek prezentują nawyki związane z troską o zdrowie jamy ustnej (szczotkowanie zębów, dobór pasty z fluorem). Utrwalają wiadomości i umiejętności zdobyte w przedszkolu podczas wspólnej gry dydaktycznej z rodzicami. Segregują produkty zdrowe dla zachowania pięknego uśmiechu oraz szkodliwe - powodujące próchnicę. Pokazują także, że sami stosują tę dietę jedząc warzywa i owoce. Na koniec pięknie się uśmiechają, pokazując, że prawidłowa dieta ich mam w ciąży oraz działania dzieci, odnoszą właściwy skutek, bo mają zdrowe zęby i piękny uśmiech.”

 

3.      Alicja Kruszewska, 5 lat; Julia Bezler, 4 lata; Lena Alwin, 5 lat – Przedszkole Publiczne „Leśna Kraina” w Człopie, tytuł filmu „Próchnicy mówimy NIE”


 

 „Mówimy próchnicy NIE

Nasze mleczaki są bardzo zdrowe, bo troszczymy się o  nie co dzień.

Pamiętamy, żeby co najmniej 2 razy dziennie delikatnie je szczotkować,

a rano i wieczorem to już obowiązkowa sprawa, bo tak mówiła mama.

Kiedy skończymy je pielęgnować nie zapominamy o dokładnym płukaniu wodą:

szczoteczki, kubeczka no i jamy ustnej.

Naszym ząbkom krzywdy robić nie chcemy,

dlatego pastę odpowiednią do naszego wieku kupujemy.”

 

III.  Miejsce:

Filip Armuła,5 lat– Szkoła Podstawowa w Różewie

Tytuł filmu: ”Zęby mleczne mam i bardzo o nie dbam”

 „Nazywam się Filip Armuła. Nie potrafię jeszcze pisać tak szybko jak mama, więc ona wykona za mnie tę pracę. Dbam o swoje zęby tak, jak opisałem na filmiku. Myję je przynajmniej rano i wieczorem, używam pasty z fluorem, a także ciągle sprawdzam jak poprawnie szczotkować zęby na różnych stronach internetowych. Oglądam również „Pastusianki papanki” – tam występują produkty firmy aquafresch, które przypominają jak i dlaczego należy dbać o zęby. Chodzę na wizyty kontrolne do Pani dentystki.  Poza tym oczywiście zapamiętałem to, o czym mówiła Nam Pani higienistka w trakcie zajęć. Mam nadzieję, że wszystko to pozwoli mi zachować zdrowe zęby na zawsze.”

Członkowie komisji jednogłośnie przyznali pozostałym  uczestnikom nagrody za udział w konkursie. Nagrody będzie można odebrać w właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia,  gratulujemy pomysłowości w tworzeniu filmów oraz zdolności Młodych Aktorów smiley.

Życzymy licznych sukcesów i oczywiście zdrowego, pięknego uśmiechu.

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 316
  • Data opublikowania : 2018-06-01 13:16:16
  • Data ostatniej modyfikacji : 2018-06-04 13:55:02
  • Ostatnia aktualizacja dokonana przez : Szczęsny Piotr
  • Informację wprowadził : Szczęsny Piotr
  • Odpowiedzialny za treść : Żyłka Monika
  • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.