BIP GOV
BIP Wiadomości :: Aktualności Nowelizacja ustawy o dopalaczach
Lista artykułów

Nowelizacja ustawy o dopalaczach

20 lipca 2018 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Celem zmian jest przede wszystkim skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niosą środki psychoaktywne. Jedną ze zmian to zrównanie dopalaczy z narkotykami. Za posiadanie dopalaczy będzie groziło do 3 lat pozbawienia wolności, a za handel do 12 lat.

Istotna zmiana dotyczy również wpisywania dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych, który będzie stanowił załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy.

Nowelizacja objęła również obowiązek zgłaszania przypadków zatruć  dopalaczami. Placówki, szpitale do których trafi pacjent z podejrzeniem zatrucia dopalaczami, będą miały obowiązek zgłoszenia tego faktu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Dane statystyczne

Do 20 sierpnia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  zgłoszono 64 przypadki podejrzeń zatruć i zatruć dopalaczami, w tym jeden przypadek śmiertelny w Kołobrzegu. Zarejestrowaliśmy dwa zatrucia zbiorowe:

  1. Trzebiatów – 17 przypadków
  2. Wałcz – 9 przypadków

Na koniec 2017 roku zagłoszonych zostało 54 przypadki [podejrzeń i zatruć dopalaczami. Najwięcej zatruć dopalaczami zarejestrowaliśmy w 2015 roku – 206 przypadków.

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 531
  • Data opublikowania : 2018-08-22 13:27:39
  • Data ostatniej modyfikacji : 2018-08-22 13:27:39
  • Informację wprowadził : Wierzchowski Mariusz
  • Odpowiedzialny za treść : Kapłan Małgorzata
  • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.