BIP GOV
BIP Wiadomości :: Aktualności Komunikat z dnia 23..dnia 04.12.2018 r.)
Lista artykułów

Komunikat z dnia 23.11.2018 Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie w sprawie wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu polickiego (aktualizacja z dnia 04.12.2018 r.)

Komunikat z dnia 23.11.2018 r.

Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
w Szczecinie w sprawie wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
w związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu polickiego

AKTUALIZACJA z dnia 04.12.2018 r.

 

Informacje ogólne:

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) o etiologii wirusowej jest chorobą przebiegającą na ogół łagodnie. Główne objawy choroby to: gorączka, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka oraz objawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych w postaci sztywności karku (rzadko występują na samym początku choroby). Choroba trwa ok. 10 dni a chory podlega hospitalizacji.

Źródłem wirusów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są najczęściej osoby chore. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni, drogą kropelkową lub pokarmową przez nieumyte ręce, rzadziej pośrednio przez przedmioty zanieczyszczone kałem chorego.

Dlatego też zalecane jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej z uwzględnieniem mycia i dezynfekcji przedmiotów mogących mieć kontakt z kałem lub śliną chorego (przedmioty codziennego użytku oraz urządzenia sanitarne).

Sytuacja epidemiologiczna:

Analiza liczby zgłoszeń ww. jednostki chorobowej wykazała niewielki wzrost zachorowań na terenie województwa zachodniopomorskiego tj. do dnia 31.11.2018 r. zgłoszono 76 przypadków zachorowań (wskaźnik zapadalności 4,45 na 100 tys. mieszkańców) w stosunku do 47 zachorowań w 2017 r.(współczynnik zapadalności 2,75 na 100 tys. mieszkańców).

W Polsce liczba zgłoszeń wirusowych ZOMR w tym okresie także uległa zwiększeniu i wyniosła 1033 (wskaźnik zapadalności 2,69 na 100 tys. mieszkańców) w stosunku do 651 zachorowań w 2017 r. (współczynnik zapadalności 1,69 na 100 tys. mieszkańców).

Okresowy wzrost zachorowań może mieć związek z rozpoczynającym się sezonem zimowym. Do dnia 23.11.2018 r. do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach wpłynęły zgłoszenia zachorowania na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych inne określone i nieokreślone sześciorga dzieci, w tym czwórki dzieci uczęszczających do jednej z polickich szkół. W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach podjął działania edukacyjne w stosunku do nauczycieli oraz rodziców ww. szkoły. Zalecono m. im. przestrzeganie higieny rąk oraz częste wietrzenie klas, a także udzielono informacji na temat objawów chorobowych i konieczności zgłoszenia się do lekarza w przypadku ich wystąpienia. Ponadto w szkole przeprowadzono dodatkową dezynfekcję pomieszczeń.

Do dnia 04.12.2018 r. do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach nie zgłoszono nowych zachorowań na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych inne określone i nieokreślone.

Nadzór epidemiologiczny:

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest jednostką chorobową, która poza rejestracją zgłoszenia nie wymaga prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jednakże w związku z zaniepokojeniem wywołanym wystąpieniem zachorowań w placówkach edukacyjnych na terenie powiatu polickiego sytuacja epidemiologiczna jest na bieżąco monitorowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach do czasu jej stabilizacji.

 

Powrót do góry strony Ilość wyświetleń: 162
  • Data opublikowania : 2018-11-23 14:35:12
  • Data ostatniej modyfikacji : 2018-12-04 11:18:25
  • Ostatnia aktualizacja dokonana przez : Wierzchowski Mariusz
  • Informację wprowadził : Szczęsny Piotr
  • Odpowiedzialny za treść : Kapłan Małgorzata
  • Podmiot udostępniający informację : WSSE Szczecin

Pobierz Acrobar Reader https://get.adobe.com/pl/reader/ do prawidłowego odczytywania treści zamieszczonych plików.

Zgodność z rozporządzeniem: W sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Projekt i wykonanie: WSSE Szczecin, Sekcja Informatyki; telefon 91 462 40 60 w 159

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2011-2013

Wersja serwisu 0.1.12, Problemy, uwagi bądź propozycje proszę zgłaszać na adres: wsse.szczecin@pis.gov.pl

X
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.