Jasne jak słońce

with Brak komentarzy

Jasne jak słońce

 

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może wpływać pozytywnie i negatywnie na organizm  człowieka.

Korzyścią dla zdrowia wynikającą z oddziaływania UV jest przede wszystkim  udział  w  syntezie  witaminy D3. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może wywołać wiele nieprzyjemnych oraz szkodliwych skutków dla  skóry, takich jak: poparzenia  słoneczne, fotodermatozy, pigmentacje, fotostarzenie skóry oraz zmiany przednowotworowe i nowotwory, a w szczególności powstanie zmian chorobowych w postaci czerniaka złośliwego, który należy do najbardziej złośliwych nowotworów człowieka.

Szczególną rolę w procesie powstawania zmian nowotworowych odgrywają urządzenia do opalania (solaria), a szczególnie te których stan techniczny jest nieodpowiedni przez co emitują zbyt duże dawki energii co skutkuje szybszymi zmianami w procesie uszkadzania skóry i powstawania raka skóry.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom wynikającym z działania promieniowania ultrafioletowego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną prowadzą kampanię edukacyjno – informacyjną „Jasne jak słońce”.

W ramach kampanii zostały przygotowane trzy rodzaje plakatów, skierowanych do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży (przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie)