Światowy Dzień Astmy

with Brak komentarzy

Światowy Dzień Astmy

5 maja 2020 r. Światowy Dzień AstmyPocząwszy d 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Wydarzenie to zostało ustanowione przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy. Celem Światowego Dnia Astmy jest skierowanie uwagi na problem jaki stanowi astma oraz możliwość prowadzenia normalnego, aktywnego życia osobom chorym na astmę.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która charakteryzuje się zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli związanym z nadwrażliwością oskrzeli na czynniki takie jak: alergeny, zimne powietrze, infekcje, czy wysiłek fizyczny. Niezwykle ważna jest diagnostyka astmy i prawidłowe leczenie, ponieważ zaniedbana choroba nie tylko upośledza prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, ale również szkodliwie wpływa na układ krążenia. Co w przewlekłym stanie może doprowadzić do schorzeń układu krążenia.

Zaleca się unikanie szkodliwego działania dymu tytoniowego, przestrzeganie zasad higieny poprzez regularne odkurzanie mieszkania i miejsca wykonywanej pracy, regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej oraz leczenie ewentualnej alergii, celem uniknięcia rozwoju astmy. Kiedy zaobserwujemy u siebie świszczący oddech oraz duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, które pojawia się po forsownym wysiłku, czy też w nocy, bądź nad ranem, należy przeprowadzić diagnostykę w postaci badania spirometrycznego.