Światowy Dzień Gruźlicy 2019 It’ s time! – To już najwyższa pora!

with Brak komentarzy

Światowy Dzień Gruźlicy 2019. It’ s time! - To już najwyższa pora!

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy.
W tym roku jego głównym przesłaniem jest hasło It’ s time!- To już najwyższa pora!

 

Światowy Dzień Gruźlicy (ang. World Tuberculosis Day lub World TB Day) – święto obchodzone corocznie 24 marca, wyznaczone przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882.

Na świecie 1,7 mld osób może być zakażonych prątkiem gruźlicy. Od 5 do 10% z nich może w jakimś momencie swego życia zachorować na aktywną gruźlicę. Czynnikiem ryzyka przejścia utajonego zakażenia prątkiem gruźlicy w aktywną chorobę może być zakażenie HIV, cukrzyca, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu. Obchody mają na celu podnieść świadomość społeczeństwa na temat światowej epidemii gruźlicy i zwiększyć wysiłki w celu jej wyeliminowania.

 

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną prątkiem gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) i ma powinowactwo głównie do układu oddechowego. Może jednak dotyczyć wszystkich tkanek i narządów.

Aktualnie choroba jest w większości przypadków wyleczalna poza trudnościami terapeutycznymi wywołanymi zachorowaniami szczepami wielolekoopornymi.

 

Największą liczbę zachorowań na gruźlicę w 2018 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano w grupie wiekowej 45-64 lata tj. 90 osób i taka tendencja utrzymuje się od kilku lat. Większość zachorowań na gruźlicę stanowili mężczyźni – 145 przypadków.

 

Z okazji Światowego Dnia Gruźlicy WHO przedstawiło strategię walki z gruźlicą „End TB Strategy”.

 
Celem jest zmniejszenie do 2030 roku liczby zgonów z powodu gruźlicy na świecie o 90% w porównaniu z rokiem 2015 i globalne obniżenie w tym czasie o 80% zapadalności na gruźlicę.

 

Źródło: