Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020

with Brak komentarzy

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020

20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI (World Dental Federation), obchodzony jest od  2007 r. Ma na celu podkreślenie znaczenia profilaktyki zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest doskonałą okazją do:

  • zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne ludzi;
  • zwiększenia świadomości na temat prewencji i kontroli chorób jamy ustnej;
  • uświadamiania dorosłych i dzieci o dobrych nawykach dotyczących higieny jamy ustnej;
  • inspirowania lekarzy dentystów, higienistek, pedagogów, przedstawicieli władz samorządowych oraz wielu innych do podejmowania inicjatyw promujących konieczność dbania o zęby.

 

 

Warto mieć na uwadze fakt, iż zdrowie jamy ustnej wpływa również na nasze zdrowie ogólne i dobre samopoczucie. Próchnica zębów stanowi poważny problem zdrowia publicznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych.

W tym roku podjęty zostaje temat opieki stomatologicznej w ciąży. Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko kolonizacji jamy ustnej bakteriami jest dziesięciokrotnie większe. Obecność zapaleń przyzębia może zwiększyć ryzyko powikłań, takich jak np. przedwczesny poród. To są fakty, których świadomość rodziców w ciąży jest zbyt niska – podkreślono w komunikacie.

 

 

Jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustne w ciąży?

Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej w ciąży są niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, ponieważ drobnoustroje obecne w jamie ustnej są odpowiedzialne za rozwój próchnicy
i zapaleń dziąseł i przyzębia u matki. Niestety mogą być też przekazane dziecku.

 

Dlatego niezbędne jest:

  • Szczotkowanie zębów pastą z fluorem (1450 ppm F) co najmniej dwa razy dziennie (szczególnie ważne jest oczyszczanie zębów bezpośrednio przed snem)
  • Warto wiedzieć, że nie jest wskazane szczotkowanie zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów spożywczych lub po epizodzie wymiotów. W takiej sytuacji należy dokładnie popłukać jamę ustną i odczekać ze szczotkowaniem zębów 30-40 minut.
  • Nitkowanie, zwłaszcza przed snem
  • Używanie szczoteczek z miękkim włosiem
  • Oczyszczanie powierzchni języka.

 

Dlaczego ciąża nie zwalnia z wizyt u dentysty?

Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży sprzyjają chorobom jamy ustnej, np. zapaleniom dziąseł, erozjom szkliwa, dlatego niezbędna jest intensywna profilaktyka.

Kluczowa dla zdrowia matki i płodu jest przede wszystkim likwidacja stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Próchnica zębów u matki sprzyja wczesnej kolonizacji bakteriami jamy ustnej dziecka i wystąpieniu próchnicy wczesnego dzieciństwa, a obecność zapaleń przyzębia może zwiększyć ryzyko powikłań takich jak np. przedwczesny poród.

Ciężarne, które nie wymagają leczenia stomatologicznego, powinny zgłosić się do gabinetu stomatologicznego co najmniej 2 razy w okresie ciąży oraz co 6 miesięcy po narodzinach dziecka.

 

Źródła:
https://pts.net.pl
https://polskamowiaaa.pl