Unikaj nadmiernej ekspozycji na Słońce

with Brak komentarzy

Unikaj nadmiernej ekspozycji na Słońce

Słońce jest najważniejszym „źródłem” witaminy D, która powstaje wskutek syntezy skórnej promieniowania słonecznego UVB i może pokryć do 90 % dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dzięki Słońcu dochodzi również do zwiększenia wydzielania serotoniny, hormonu, który ściśle wiąże się z poprawą nastroju, wzmaga koncentrację i pomaga w odczuwania spokoju. Kiedy korzystamy z kąpieli słonecznych z rozwagą, odpowiednio chronieni przez kremy z filtrem UV wzmacniamy swoje kości, pomagamy naszej skórze zwalczając wypryski oraz trądzik, a także ograniczamy ryzyko wystąpienia depresji, która jest ściśle związana z niskim poziomem serotoniny.

Jednakże częste wystawianie organizmu na działanie promieniowania UV, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka oraz choroby oczu. Dlatego warto stosować w okresie letnim następujące zasady:

  • używajmy okularów przeciwsłonecznych z ochroną przed promieniami UV,
  • ubierajmy się w jasną, przewiewną odzież, która chroni przed promieniowaniem UV,
  • w miarę możliwości ograniczajmy przebywanie na otwartej przestrzeni w pełnym słońcu w godzinach od 10 do 16,
  • korzystajmy z kremów z filtrem UV, pamiętając, żeby nakładać je co parę godzin, szczególnie po kąpieli w morzu, jeziorze, basenie oraz po ćwiczeniach na zewnątrz,
  • co najważniejsze – nie korzystajmy z solarium,
  • dodatkowo dbajmy o prawidłowe nawodnienie organizmu, wypijając przynajmniej 2 litry wody niegazowanej.