Aktualizacja z dnia 22.08.2019: Z Inspekcją Sanitarną się znam i bezpiecznie wypoczywam

with Brak komentarzy

Z Inspekcją Sanitarną się znam i bezpiecznie wypoczywam

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z wakacjami cykl naszych  wyjazdów nad morze w ramach akcji „Z Inspekcją Sanitarną się znam i bezpiecznie wypoczywam”.

Pierwszą plażą jaką odwiedzliśmy w tym roku była plaża w Świnoujściu. Na stoisku odwiedziło nas sporo spacerowiczów i kolonistów m.in. z Bełchatowa oraz z Litwy. Na stoiskach nadmorskich w roku bieżącym w ramach „Bezpiecznych wakacji” realizujemy kampanię profilaktyczno - informacyjną pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

W naszym punkcie informacyjno-edukacyjnym młodzież może zapoznać się ze szkodliwymi skutkami używania nowych narkotyków. Ma również  możliwość przymierzenia narko- i alkogogli. Dla najmłodszych przygotowano także liczne zagadki i quizy o zdrowiu oraz materiały edukacyjno-informacyjne o tematyce bezpiecznego wypoczynku, profilaktyki używania tytoniu, ukąszeń przez owady, bezpiecznego plażowania itp. Dla dorosłych przeprowadzano poradnictwo w zakresie zdrowego stylu życia oraz wykonywano pomiary: ciśnienia tętniczego krwi oraz zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy. Na innych plażach będą na Państwa czekać takie same atrakcje.

Stoiska nasze organizowane są we współpracy z zachodniopomorską policją.

Harmonogram naszych wyjazdów na kolejne tygodnie przedstawia się następująco:

10.07.2019 r.  Plaża w Dziwnowie

24.07.2019 r.  Plaża w Rewalu

31.07.2019 r. Plaża w Darłówku

07.08.2019 r. Plaża w Mrzeżynie

14.08.2019 r. Plaża w Mielnie

21.08.2019 r. Plaża w Dziwnowie

W razie zmiany terminu pobytu  nad morzem będziemy Państwa informować na naszej stronie.

Aktualizacja z dnia 11.07.2019r.

W dniu 10 lipca 2019 r. pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie odwiedzili plażę w Dziwnowie.

Wzorem ubiegłego tygodnia działania zorganizowano wspólnie z policją. Przeprowadzono zajęcia edukacyjne z kolonistami z Zielonej Góry na temat Bezpiecznego Wypoczynku podczas wakacji. Zakończyły się one konkursami i quizami dotyczącymi  spędzania zdrowo i aktywnie wolnego od szkoły czasu.

Osobom starszym proponowano pomiary ciśnienia. Prowadzono również rozdawnictwo ulotek  na temat bezpiecznych kąpielisk. Do współpracy włączył się również WIBOR – Ratownictwo Morskie. Ratownicy rozdawali dzieciom opaski, na których można wpisać numer telefonu do rodzica. Takie opaski są bardzo pomocne, kiedy dziecko oddali się na plaży od swoich opiekunów.

Aktualizacja z dnia 25.07.2019r.

 

W dniu 24.07.2019 r. pracownicy WSSE w Szczecinie zorganizowali kolejne stoisko w miejscowości nadmorskiej. Podczas pobytu na plaży w Rewalu towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, co sprzyjało przeprowadzeniu krótkich zajęć edukacyjnych na temat zasad bezpiecznego wypoczynku letniego, które skierowane były głównie do dzieci i młodzieży m.in. z Malborka i Mierzyna.

Aktualizacja z dnia 02.08.2019r.

W dniu 31.07.2019 r. pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej odwiedzili kolejną nadmorską miejscowość ze stoiskiem profilaktyczno-edukacyjnym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Tym razem to plażowicze w miejscowości Darłówek mieli okazję skorzystać z darmowych badań przesiewowych oraz porad wspieranych materiałami edukacyjnymi.

W trakcie pobytu na plaży, podopieczni kolonii z Wałbrzycha uczestniczyli w krótkiej prelekcji dot. zasad bezpiecznego wypoczynku oraz profilaktyki używania substancji psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków. Dla młodszych uczestników wypoczynku przeprowadzono zagadki związane szeroko rozumianym zdrowiem, natomiast starsza młodzież brała czynny udział w warsztatach z użyciem alko i narkogogli. Każdy z uczestników za poprawną odpowiedź oraz za udział w warsztatach otrzymywał upominek z logo WSSE w Szczecinie.

Aktualizacja z dnia 08.08.2019r.

 

W dniu 07.08.2019 r. pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej po raz kolejny odwiedzili nadmorską miejscowość województwa zachodniopomorskiego.

Tym razem stoisko profilaktyczno-edukacyjne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie stanęło
na plaży Mrzeżyno Wschód 1.

Dorośli plażowicze mogli skorzystać z darmowych pomiarów na poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy oraz pomiaru cieśnina tętniczego krwi.

Dla młodszych plażowiczów zorganizowano warsztaty z użyciem alko i narkogogli, zawody w przeciąganiu liny oraz zagadki, quizy i krzyżówki na temat zdrowia i profilaktyki chorób. Przeprowadzono również krótkie prelekcje z cyklu bezpieczny wypoczynek letni oraz na temat profilaktyki używania substancji psychoaktywnych, która skierowana została do starszej młodzieży. Każdy z uczestników biorących udział w przedsięwzięciu otrzymywał upominek z logo WSSE w Szczecinie. Na stoisku prowadzono również kolportaż materiałów edukacyjnych.

Aktualizacja z dnia 16.08.2019r.

Kontynuując akcję ,,Bezpieczne Wakacje 2019” w dniu 14.08.2019 r. pracownicy Wojewódzkiej Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie wraz z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odwiedzili ze stoiskiem profilaktyczno-edukacyjnym nabrzeże plaży w Mielnie przy ul. T. Kościuszki.

Stoisko w ramach, którego przeprowadzono prelekcje nt. bezpiecznego wypoczynku odwiedzili: obóz sprawnościowy Taekwon-do z Dolnego Śląska oraz obóz sportowy z Poznania. Podczas spotkania młodzież mogła zweryfikować dotychczas zdobytą wiedzę oraz zasięgnąć informacji na nurtujące je pytania, także na te związane z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków.

Po zakończonych prelekcjach wszyscy uczestnicy wraz z wypoczywającymi na plaży, mogli wziąć udział w warsztatach z użyciem alko i narkogogli, zawodach w przeciąganiu liny oraz zagadkach dla najmłodszych na temat zdrowia i profilaktyki chorób.

Osoby dorosłe mogły skorzystać z darmowych pomiarów cieśnina tętniczego krwi oraz badania zawartości poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy. Każdy z uczestników biorących udział w wydarzeniu otrzymywał upominek z logo WSSE w Szczecinie. Na stoisku prowadzony był również kolportaż materiałów edukacyjnych.

Aktualizacja z dnia 22.08.2019r.

 

Wakacje dobiegają końca dlatego też w dniu 21 sierpnia 2019 r. na plaży w Dziwnowie miało miejsce ostatnie stoisko profilaktyczno- edukacyjne w ramach akcji „ Z Inspekcją Sanitarną się nam i bezpiecznie wypoczywam”.

Na plaży w Dziwnowie byliśmy w tym sezonie po raz drugi. Stoisko nasze odwiedzili m.in koloniści z Poznania i Szczecina przebywający w tej malowniczej miejscowości nadmorskiej na obozach sportowych wraz ze swymi opiekunami w licznie ok. 40 osób. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie zachowywać się na kąpieliskach, poznały również zasady przebywania na słońcu.

Z uwagi na kończący się okres wakacji promotorzy zdrowia zwrócili również uwagę, na to, aby tornister, który będzie noszony do szkoły nie był zbyt ciężki. Zachęcano dzieci, aby w dalszym ciągu nie rezygnowały z przebywania na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej podczas m.in. wycieczek do lasu. Omówiono zasady bezpiecznego grzybobrania, gdyż sezon grzybowy zbliża się wielkimi krokami. Zachęcano dzieci do wspólnych
z rodzicami wędrówek po lasach w celu zbierania grzybów.

Dziękujemy wszystkim za odwiedziny na naszych stoiskach i do zobaczenia w przyszłym roku.